smartfonik w ręku

3 najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem smartfona

Po pierwsze przed zakupem telefonu przede wszystkim warto zastanowić się do czego będziemy używać danego urządzenia, ponieważ na polskim i światowym rynku obecnych jest coraz więcej smartfonów oferujących nam mnogość funkcji i możliwości.

przeglądanie internetu na smartfonieOczywiście jeśli chcemy korzystać z telefonu w tradycyjny sposób, nie mamy wymogów i chcemy, żeby nasz telefon pozwalał nam wykonywać klasyczne połączenia, odbierać wiadomości, korzystać z internetu czy robić klasyczne zdjęcia, wtedy wystarczy klasyczny smartfon. Problem pojawia się, gdy potrzebujemy smartfona na przykład do robienia zdjęć w ogromnej rozdzielczości, jeśli chcemy dodatkowo, aby smartfon posiadał szereg zabezpieczeń wraz z czytnikiem linii papilarnych czy funkcje wideo rozmów, wtedy dość istotne stają się parametry pierwszoplanowe, czyli wielkość ram, system, ekran (jakość matryca).

Warto też pamiętać o wielkości, jeśli planujemy telefon nosić w torebce, plecaku, saszetce i nie przeszkadza nam wielkość, wybierajmy te większe powyżej 5 cala, ponieważ najczęściej maja lepsze aparaty i rozdzielczość ekranową.

Po drugie jaki wybrać system operacyjny. Są zwolennicy iOS wszechobecny w telefonach iPhone i zwolennicy Androidów dostępnych w Samsungach, Asusach, Huawei i innych popularnych markach, właściwie to główne systemy, które z powodzeniem funkcjonują już od wielu lat na rynku, będące ciągle udoskonalane i aktualizowane (nie wszyscy producenci oferują aktualizacje starych modeli smartfonów).

Zgodność systemowa w telefonie, pozwala na komfortowe przenoszenie chociażby baz danych ze starego smartfona, do nowego aparatu telefonicznego. Ponadto zewnętrzne gniazda, ważne, czy chcemy, żeby telefon choć w minimalnym stopniu był chroniony przed wodą, to zapewnia nam specjalna obudowa. Zwracajmy więc uwagę czy gniazda takie jak ładowanie telefonu, slot do mikro karty pamięci czy karty sim są szczelnie zamykane.

Wiele telefonów nie posiada już bardzo chwalonego sobie gniazda minijack, służącego między innymi do podłączenia słuchawek czy zewnętrznego zestawu mini kolumn.

Po trzecie warto zwrócić uwagę na wyświetlacz czy posiada on powłokę ochronną odporną na zarysowania, o wzmocnionej odporności na stłuczenia czy zarysowania.
Oczywiście najlepiej jest wybrać telefon renomowanej, znanej marki, która posiada w Polsce swoje punkty serwisowe, gdyż w wypadku awarii mamy możliwość nawet do 2 lat od zakupu, bezpłatnie naprawić swój telefon (oczywiście o ile gwarancja zostanie uznana), w wypadku jakichkolwiek wad fabrycznych.