krypto koiny

Kryptowaluty – pojęcie, kopanie i ich wydobycie

Kryptowaluty to pojęcie, o którym jeszcze jakiś czas temu większość społeczeństwa nie miała bladego pojęcia. Obecnie to hasło, które budzi ogromne zainteresowanie zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy traktują kryptowaluty jako sposób na zarabianie pieniędzy. Niemniej jednak jak każdy nowy sposób na zarobek nie jest to taka prosta sprawa jakby się mogło z pozoru wydawać, wymaga odpowiedniego przygotowania czyli posiadania niezbędnej wiedzy w tym zakresie aby rzeczywiście odnieść zamierzony sukces. Ponadto trzeba liczyć się również też z możliwością porażki bowiem jest ona tak samo prawdopodobna jak powodzenie w tej dziedzinie.

Aby jednak rozpocząć przygodę z kryptowalutami warto najpierw poznać czym one są i jak zacząć dzięki nim zarabiać?

Kryptowaluty to najprościej rzecz ujmując jest to instrument płatniczy, który znajdują się w sieci, co ciekawe przez nikogo niekontrolowany co oznacza, że nie ma żadnej firmy, organizacji ani nawet urzędu piastującego nad nimi pieczę. Jedyną instytucją, z jaką posiadacz kryptowalut może mieć do czynienia jest urząd skarbowy, w którym powinien się on rozliczyć z przychodu, jaki uzyskał dzięki skutecznym inwestycjom na giełdach kryptowalutowych. Działania kryptowalutowe oparte są na modelu pracy każdego użytkownika z każdym czyli tak zwane z języka anielskiego „peer to peer”, w którym każdy posiada swoje osobiste, zaszyfrowane wcześniej konto, na które może zalogować się tylko on sam.

Jeśli mowa o kryptowalutach to nie można nie wspomnieć o jednej z najbardziej powszechnych walut z jaką każdy posiadacz kryptowalut miał do czynienia a mianowicie Bitcoin. Historii powstania tej waluty jest wiele więcej z pewnością tych mitycznych aniżeli mających coś wspólnego z prawdą, niemniej jednak za jej twórcę uznaje się Satoshiego Nakamoto.

Na przestrzeni lat można z pewnością stwierdzić, że Bitcoin pomimo chwilowych spadków stale wzrasta o czym świadczy obecna sytuacja, bowiem obecnie w roku 2021r cena zakupu Bitcoina na szczycie wynosiła 220 tys złotych a jeszcze kilka lat temu w 2017 roku można było go nabyć za kwotę poniżej 5tys złotych. Różnica jest ogromna, niemniej jednak warto zaznaczyć, że w tym okresie Bitcoin wzrastał do wysokich kwot ale również miał swoje spadki, na których można było sporo stracić. Początki wyżej wymienionej kryptowaluty potwierdzają duże posunięcie Bitcoina bowiem w 2010r. dokonano zapłaty za dwie pizze warte 25 USD za pomocą właśnie tej waluty, której wysokość na ten dzień wynosiła 10tys BTC. To oszałamiający rekord na dzień dzisiejszy tj.04.09.2021r. za te dwie pizze zapłacono by 1,8mld złotych – z pewnością musiały być to wyjątkowe pizze! Warto jednak zaznaczyć, że Bitcoin należy do kryptowalut ograniczonych bowiem jego ilość do wydobycia jest przewidziana na 21mln. Oprócz Bitcoina godnymi uwagi na rynku kryptowalutowym są takie waluty jak Ethereum, waluta zbliżona do funkcjonowania BTC niemniej jednak w jej przypadku można wydobywać ją w nieskończoność a samo wydobycie odbywa się w dużo prostszy sposób. Tether to kolejna z kryptowalut, która w przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych nadzorowana jest przez własnościową firmę, a jej celem jest uzyskanie wartości 1USD. Litecoin działa podobnie jak Bitcoin, nie mniej jednak łatwiej go nabyć i przynosi on większe korzyści. Maksymalna ilość Litecoina przewidziana jest na 84mln jednostek.

Posiadając niezbędną wiedzę o najważniejszych kryptowalutach warto zasięgnąć informacji dotyczącej pozyskiwania ich. Obecnie do wydobywania kryptowalut stosuje się „koparki”, które zbudowane są z połączonych kart graficznych. Ze względu na masowe posiadanie koparek jakimi dysponuje duża ilość użytkowników niezbędne do skutecznego kopania jest posiadanie koparki zawierającej wiele wydajnych kart graficznych jak np. GeForce RTX 3060 Ti, GeForce RTX 3070 oraz GeForce RTX 3080.

Podsumowując należy stwierdzić, że aby zabrać się za kopanie kryptowalut oraz uzyskiwanie w związku z nimi dochodów należy przejść odpowiednie ku temu przygotowanie. Nie wystarczy zasięgnąć kilku dobrych rad od sąsiada, warto w tym kierunku przeczytać cały chociażby podręcznik, zdobyć odpowiednie doświadczenie i dopiero małymi kroczkami można zacząć działać na giełdzie. Najważniejsze jest jednak posiadanie odpowiedniego sprzętu, dzięki któremu można rozpocząć całą przygodę. Nie ulega jednak wątpliwości, że osiągnięcie dużych dochodów wymaga również ogromnej inwestycji w sprzęt z drogimi kartami graficznymi. Co więcej utrzymanie tak drogiego sprzętu również nie należy do tanich kwestii, z tego też powodu wiele osób nie może sobie na taką formę zarobku pozwolić. Ponadto osoby żywo angażujące się w kopanie kryptowalut muszą liczyć się z ryzykiem, że nie zawsze ich inwestycja zakończy się sukcesem, a cała „przygoda” może skończyć się porażką.

Autorem poradnika są pracownicy firmy Optima MD – serwisu zajmującego się naprawą drukarek, kserokopiarek, laptopów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych. Po więcej informacji o autorach zapraszamy na ich stronę Optima MD.