ekskluzywne wnętrze z biurkiem komputerowym

Jak wybrać biurko do komputera – poradnik

Biurko komputerowe to obowiązkowy element wyposażenia każdego biura i także domu. Biurka to nic innego jak stoły z blatem, wysuwaną półką na klawiaturę, a także miejscem na jednostkę systemową.

Decydując się na zakup biurka komputerowego trzeba najpierw określić wymiary miejsca, czyli zmierzyć urządzenia komputerowe i długość powierzchni pomieszczenia, w którym ma stać biurko. W ten sposób dowiemy się jakie biurko komputerowe będzie odpowiadało naszym potrzebom i czy będzie pasowało do pomieszczenia. Najodpowiedniejsza pozycja monitora na stole to taka, która znajduje się w odległości wyciągniętej dłoni od oczu. Do pracy przy komputerze światło powinno być jasne, ale nie bezpośrednie światło słoneczne. Siedząc na krześle nogi nie powinny zwisać tylko twardo opierać się o podłogę- to jest odpowiednia pozycja dla naszych stawów.

Aby móc pracować przy komputerze to potrzebne jest źródło prądu, im bliżej znajduje się gniazdko, tym lepiej, ponieważ nie będzie problemów z przedłużaczami i przewodami. To takie ogólne zalecenia dotyczące wyboru biurka, a teraz kolej na to, by dowiedzieć się jakie dokładnie powinno być biurko i na co zwracać uwagę przy jego zakupie. Dużą uwagę trzeba zwracać na konstrukcję i to z czego wykonane są części. Wygoda i trwałość zależą właśnie od tego z czego wykonane są akcesoria, elementy łączące, a także elementy konstrukcyjne typu rolki i prowadnice.

kocham swoją robotę

Najbardziej wytrzymały jest metal i z niego powinny być wykonane wszystkie części, tworzywo sztuczne jest mało wytrzymałe i może nie znieść długotrwałego użytkowania. Wybierając biurko, koniecznie trzeba je przetestować, czyli usiąść przy nim, aby ocenić wygodę pracy przy nim. Biurko powinno być dobrane zgodnie ze schematem kolorów wnętrza, nie warto wybierać ciemnych mebli, ponieważ kontrast pomiędzy jasnym świecącym monitorem, a ciemnymi meblami może być bardzo męczący dla oczu, a na dłuższą metę nie da się tak pracować. Warto odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytania: czy stolik ma być miejscem, na którym ma stać sam laptop czy komputer z całym osprzętem? W przypadku posiadania samego laptopa wybór biurka będzie łatwiejszy, ponieważ do tego celu wystarczy zwykły, nie duży stolik o płaskiej powierzchni na, której można postawić sprzęt. Posiadacze komputera z całym osprzętem muszą brać pod uwagę większych rozmiarów biurka ze specjalnymi stojakami, półkami na klawiaturę.

Aby wygodnie można było pracować przy komputerze zakłada się, że stolik powinien mieć co najmniej 80 cm głębokości i 120 cm szerokości. Im większy jest pulpit, tym wygodniej będzie nam przy nim siedzieć. Jeżeli pulpit będzie użytkowany tylko przez jedną osobę to należy wybrać jego wysokość dostosowaną pod użytkownika. W przypadku użytkowania pulpitu także przez inne osoby, koniecznie trzeba pomyśleć o meblu, w którym można regulować wysokość blatów. Mając do dyspozycji komputer stacjonarny powinniśmy zwracać uwagę na to, aby miejsce na procesor było łatwo dostępne. Idealne biurko komputerowe powinno być także bezpieczne, z zaokrąglonymi krawędziami, aby nikt z domowników nie zrobił sobie nim krzywdy.

grupa ludzi pracuje przy biurkach komputerowych

Praca biurowa to co najmniej 8 godzin dziennie, a korzystając z źle dobranego biurka można zniszczyć swoje zdrowie, a do tego proces pracy będzie zakłócony, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego biurka dostosowanego do naszych potrzeb. Stół komputerowy powinien być pojemny i pomieścić wiele rzeczy. Tak jak pod laptopa wystarczy jedynie małe biurko, to do komputera stacjonarnego potrzeba więcej miejsca. Modele biurek z szufladami, dodatkowymi przegrodami, półkami na dokumenty i akcesoria biurowe  są w takim przypadku jak najbardziej pożądane. Wnęki na procesor i drukarkę także są bardzo istotne. Wybór odpowiedniego biurka znacznie ułatwi nam pracę, powodując, że będzie ona bardziej owocna.