business woman blisko swojej firmy

Księgowość w firmie IT – jakie są korzyści ze współpracy z biurem rachunkowym

Na początek warto zadać pytanie retoryczne, czy księgowy potrzebny jest firmie? Odpowiedź jest oczywista, szczególnie w takich czasach jak dzisiaj, kiedy przepisy się zmieniają bardzo często, a same rozliczenia są bardzo skomplikowane i każdego roku skala trudności w prowadzeniu księgowości wzrasta.

Na rynku finansowym znajdziemy wiele firm trudniących się rozliczaniem podatków, doradztwem podatkowym, czy też rozliczaniem kadr i płac. Firm jest więcej niż jeszcze 10 lat temu, a to głównie za sprawą zniesienia obowiązku posiadania uprawnień do prowadzenia działalności księgowej. Dzisiaj każdy może taką działalność otworzyć, ale czy to będą usługi jakościowe to już inna kwestia, o której opowiemy przy okazji innego artykułu.

Podsumowując nasz krótki wstęp, dzisiaj bez księgowego typowy przedsiębiorca nie poradzi sobie. Księgowy jest potrzebny jak nigdy przedtem. To od niego będzie zależało wiele w kwestiach finansowych, wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności, czy też stosowanie bezpiecznych optymalizacji podatkowych, jak również doradztwo w sprawach pokrewnych, wszystko będzie miało znaczenie.

Pojawia się pytanie czy firma musi w takim razie zatrudniać kogoś na etat? Odpowiedź jest i tak, i nie. To zależy od wielkości firmy oraz formy prowadzenia działalności. W przypadku większych spółek prowadzenie ksiąg rachunkowych może być realizowane przez pracownika zatrudnionego na etacie. Wynagrodzenie księgowego w spółce zaczyna się od 5000 złotych miesięcznie i rośnie w miarę doświadczenia i zwiększenia zakresu obowiązków. Księgowi w spółkach zwykle zajmują się nie tylko podatkami, ale również prowadzą kadry i płace oraz zajmują się rozliczeniami różnego typu dotacji. Zatem można powiedzieć, że zatrudnienie księgowego na etat w spółce może się opłacać. Co jednak, gdy prowadzimy mniejszą firmę? Tu również z pomocą przychodzi biuro rachunkowe, które może ograniczyć koszty prowadzenia księgowości, zaoszczędzić także czas, który przedsiębiorca przeznaczy na pozyskiwanie nowych klientów, czy też ekspansję technologiczną swojej firmy. Oszczędności wynikające z zatrudnienia biura rachunkowego mogą być duże, jednak czym większa firma, tym będą one mniejsze, a w pewnym momencie lepiej opłaci się zatrudnić księgowego, niż kierować sprawy księgowo-kadrowe do zewnętrznych firm, ale każdy z Was musi zastanowić się i przekalkulować co będzie lepszym wyborem.

Istotną korzyścią ze współpracy z biurem rachunkowym będzie przede wszystkim oszczędność czasu i zrzucenie z siebie pilnowania terminów, które muszą być każdorazowo dotrzymywane, aby uniknąć niemiłych konsekwencji. Biuro rachunkowe będzie pilnowało tych terminów za nas i kiedy przyjdzie czas poinformuje o rozliczeniach podatkowych oraz dodatkowych zobowiązaniach względem urzędów. A kiedy przyjdzie również czas, pomoże w sprawach formalnych dotyczących zapytań od urzędów.

dokumenty finansowe

Ważną sprawą jest także to, że rozliczenia przez biura rachunkowe są lepiej tolerowane przez urzędników, a inaczej jest, gdy to firma własnoręcznie dokonuje rozliczeń, wówczas częstotliwość kontroli rośnie. Jest to drobny ale istotny aspekt współpracy z biurami rachunkowymi.

Musimy jeszcze wspomnieć o jednej ważnej zalecie współpracy z biurem rachunkowym, mianowicie chodzi o konsekwencje błędów księgowych. Każde biuro rachunkowe powinno posiadać polisę OC, która w części zabezpiecza przed wspomnianymi zdarzeniami. Nie są to częste przypadki, ale jak już się zdarzą lepiej mieć księgowość w firmie, która posiada takową polisę.

A czy są jakieś wady współpracy z biurami rachunkowymi? Pewnie takie znajdziemy, ale w tym poradniku staraliśmy się skupić na korzyściach. O wadach porozmawiamy przy okazji poradnika dotyczącego zmiany biura rachunkowego, jednak liczba korzyści zdecydowanie przewyższa liczbę wad, więc śmiało można decydować się na powierzenie księgowości do firmy zewnętrznej.